Dve biele hmoty sú perforované veľkými otvormi, ktoré ohraničujú výhľady na krajinu „ako umelecké diela na stene“ v tomto dome na ostrove Menorca, ktorý navrhol miestny architekt Marina Senabre.

architekti: Marina Senabre

miesto stavby: Menorca, Španielsko

rok: 2020

Dom má odrážať tak architektúru stredomorského ostrova, ako aj súčasný minimalistický dizajn.

Obe štruktúry sú vyfarbené a nalakované na bielo. Jedna je dlhá obdĺžniková budova s ​​plochou štrkovou strechou, zatiaľ čo druhá je menšia sedlová jednotka s recyklovanými terakotovými dlaždicami.

„Dom je prezentovaný ako rozhovor medzi dvoma architektonickými kúskami,“ povedala Senvabre . „Dva zväzky, ktoré predstavujú na jednej strane charakteristickú stavbu a budovu ostrova Menorca a na druhej strane súčasnú architektúru.“

„Nie je miesto pre ornament, dom si cení koncepcie, proporcie a jednoduchosti,“ dodala.

Dvere sú tvorené z drevených dosiek tak, aby zodpovedali rámom okolo štvorcových okien, ktoré sú usporiadané na zachytenie scén krajiny.

„Krajina dokáže vstúpiť do domu cez veľké štvorcové otvory, ako umelecké diela na stene, ktoré ju úplne spájajú s územím,“ dodal architekt.

Obytné priestory vrátane kuchyne, jedálne a obývacej izby sú umiestnené vo väčšom objeme. Vnútri sú biele steny spárované s bledými podlahami, drevenými prízvukmi a jednoduchým nábytkom vrátane rustikálneho dreveného konferenčného stolíka a bieleho gauča.

Kuchynské steny sú pokryté radom bielych skriniek spojených so spotrebičmi z nehrdzavejúcej ocele. V strede vyčnieva veľký biely ostrov a závesné svietidlá.

 

„Interiér domu bol navrhnutý tak, aby odrážal rovnakú dualitu, je minimalistický a tiež teplý vďaka nepretržitým materiálom, ktoré pokrývajú horizontálne a vertikálne povrchy vždy v kontakte s tradičnými prvkami, ako je napríklad prírodné drevo,“ uviedol Senabre.

Menšia štruktúra obsahuje ubytovacie priestory, priestor na športové športy a malý krytý bazén. Táto plytká nádrž s vodou má miniatúrnu fontánu zdobenú skalami a nachádza sa pred veľkým oknom zameraným na výhľad do krajiny.

Vedľa obidvoch budov vonku vedie aj väčší bazén. Betónové a štrkové cesty spájajú štruktúry a vytvárajú tiež úzky priestor na terase.

Marina Senabre je architektka a grafička, ktorá založila svoje rovnomenné štúdio v roku 2012 s kanceláriami vo viacerých španielskych mestách vrátane Menorky a Barcelony.

Zdroj: www.dezeen.com

Fotografie: Julio Feroz