Dom sa rozkladá na cca 500 m2. Skladá sa z dvoch domov, jeden sedí na hornej strane druhého. Sú umiestnené na svahu s prístupom zdola a výhľadom na jazero. Nadzemná časť domu je postavená z dreva a spodné podlažia domu sú postavené z betónu.

architekti: agps architecture ltd. | Marc Angélil, Reto Pfenninger (PV), Manuel Scholl, Matthias Denzler (PL), Benjamin Muschg

miesto: Horgen | Švajčiarsko

rok: 1997

Strecha dreveného domu je vyrobená z izolovaných drevených dosiek podopretých stenami postavených z tridsať prefabrikovaných panelov. Strop betónovej časti domu je vyrobený zo siedmich prefabrikovaných betónových nosníkov a sedí  na monolitických stenách spodnej časti domu. V drevenom dome dominuje hlavný obytný priestor a tvoria ho aj štyri súkromné priestory a obslužné priestory. Ďalší obytný priestor a garážové státie je v betónovej časti domu.

Oba domy sú podobnej veľkosti a pôdorysného tvaru, ale sa líšia v reze. Objem dreveného domu sa nakláňa v pozdĺžnom reze, kde je vložené medziposchodie. V priečnom smere je zvýšenie fasády výhodné pre solárne zisky.

Typy presklenie dreveného domu sú rozdelené na horizontálne posuvné okná a vertikálne okná. Prefabrikované panely sú tvorené sendvičovou konštrukciou zloženou oz smrekovcových lamiel, maľovanej preglejky, recyklovanej-papierovej izolácie, drevených lát a sadrokartónových dosiek. Pätnásť percent zo smrekovcových lamiel je namontovaný na posuvné skladby ako pohyblivé ochrany pred slnečným žiarením a bezpečnostné brány pre vertikálne okná. Priestory v drevenom dome sú organizované tak, aby maximálne využívali výhľad smerom na jazero a príjem slnečného svetla z juhu.

Kolísanie medzi netransparentnosťou, priehľadnosťou a priesvitnosťou vytvorili rôzne hĺbky na vonkajšom povrchu fasády. Prevažne minimálne členenie vnútorných povrchov je systematicky doplnené farebnou a materiálovou schémou. Kým hlavné priestory sú pomerne bezfarebné, jednotlivé objemy postavené z kompozitných drevených dosiek a izolovaný vstupný priestor sú natreté čiernou farbou, zatiaľ čo zóny pre komunikáciu sú maľované v horčicovej žltej.

 

zdroj: www.op-arch.ch